Liczba Gmin (4)  |  liczba sołectw (63)  |  liczba mieszkańców (49 250)  |  Budżet na LSR (7 117 320,00 zł)  | 
Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała

        LGD Dunajec-Biała:
•  LGD Dunajec Biała
•  Statut i inne dokumenty
•  Władze i Rada Decyzyjna
•  Biuro
•  Nasza LGD
•  Członkowie LGD
        Nabory wniosków:
•  Różnicowanie działaln.
•  Mikroprzedsiębiorstwa
•  Odnowa wsi
    materiały do pobrania
    częste pytania
•  Małe projekty
•  Pula Srodków
•  Konsultacje
        Materiały do pobrania:
•  Lokalna Strategia Rozw.
•  Wytyczne oceny
•  LEADER dobre praktyki
•  Przykłady działań
        Skrzynka pomysłów:
•  Masz pomysł ?
•  Daj cynk ...
        Linki Partnerskie:
Tarnowskie Centrum Informacji
Małopolska agroturystyka
Zarabiaj na turystyce
Szlak architektury drewnianej
Polska Organizacja Turystyczna
biuro@europoland.com

pon. - ptk. 10.00 - 18.00

  KOMUNIKATY
Działanie "Odnowa i rozwój wsi"

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" wnioskodawca może ubiegać się o pomoc w wysokości 500 tys. złotych na miejscowość w okresie realizacji PROW 2007-2013. Czy limit ten obejmuje łącznie działanie "Odnowa i rozwój wsi" Osi 3 i Osi 4 PROW, czy dotyczy tylko działania Osi 3 PROW?

Limit 500 tys. na miejscowość w okresie realizacji PROW 2007-2013, dotyczy operacji realizowanych w ramach Osi 3, natomiast kolejne 500 tys. zł. na miejscowość można uzyskać realizując operacje w ramach osi 4.

Czy wnioskodawca, który nie posiadał statusu organizacji pożytku publicznego z chwilą podpisywania umów na wykonanie dokumentacji technicznej (stanowiącej koszt ogólny) dotyczącej realizacji operacji w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi", może przedstawić do rozliczenia faktury wystawione na stowarzyszenie po przekształceniu w organizację pożytku publicznego zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 2003 r.?

Faktury i dokumenty potwierdzające dokonanie płatności powinny być wystawione na podmiot, który jest uprawniony do uzyskania wsparcia w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi", w tym przypadku na organizację pożytku publicznego zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 2003 r. Nie będą kwalifikowalne koszty ponoszone przez organizacje pozarządową przed uzyskaniem wymaganego statusu.

Czy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" wnioskodawca może realizować jedną operację, obejmującą kilka zakresów w dwóch miejscowościach przy uwzględnieniu założonego celu?

Warunkiem przeprowadzenia operacji obejmującej kilka miejscowości będzie realizacja określonego celu np. poprawa infrastruktury sportowej na obszarze gminy. W ramach operacji powstaną boiska w trzech miejscowościach. Natomiast w przypadku, gdy operacja dotyczy jednej miejscowości zakresy mogą zostać połączone np. budowa ścieżki rowerowej, zagospodarowanie centrum miejscowości, remont domu kultury.

Czy Kościół lub związek wyznaniowy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" zobligowany jest do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych i w jaki sposób powinien to udokumentować?

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 38 poz. 220), beneficjenci pomocy w ramach przedmiotowego działania zobowiązani są do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Natomiast na podstawie umowy o przyznanie pomocy, którą beneficjent zawiera z Samorządem Województwa zobowiązany jest do przedłożenia Samorządowi Województwa kompletnej dokumentacji z przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Czy wystarczającym dokumentem, potwierdzającym posiadanie wkładu własnego przez organizacje pozarządowe i kościoły, będzie tylko wyciąg z rachunku bankowego?

W projekcie wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" PROW 2007-2013 oraz w instrukcji jego wypełniania zamieszczonych na stronie internetowej MRiRW określone zostało jakie dokumenty potwierdzają posiadanie wkładu własnego wnioskodawcy. W części V wniosku o przyznanie pomocy- Informacja załącznikach, wymienione zostały min.: promesa udzielenia kredytu, pożyczki lub wyciągi z rachunku bankowego albo inne dokumenty potwierdzające zdolność sfinansowania operacji (np. umowy dotacji) - kopia.

Proszę o podanie katalogu kosztów kwalifikowalnych związanych z pracami remontowo - budowlanymi dotyczącymi cmentarzy wpisanych do rejestru zabytków.

W przypadku cmentarzy wpis do rejestru zabytków jest wpisem obszarowym, w związku z tym kwalifikowalne mogą być koszty związane z odnawianiem obszaru cmentarza takie jak porządkowanie układu komunikacyjnego, rewaloryzacja założeń zieleni, remont ogrodzenia.

Czy samorządowa instytucja kultury, której siedziba znajduje się w miejscowości powyżej 5000 mieszkańców, może być beneficjentem, jeżeli w imieniu gminy zarządza świetlicami wiejskimi?

Samorządowa instytucja kultury z siedzibą w miejscowości powyżej 5000 mieszkańców może być beneficjentem działania "Odnowa i rozwój wsi", o ile spełnia warunki dotyczące miejsca realizacji operacji określone w PROW 2007-2013 oraz rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Czy stowarzyszenie będące organizacją pożytku publicznego, której siedziba znajduje się w miejscowości powyżej 5000 mieszkańców, może być beneficjentem, jeżeli zgodnie ze swoim statutem prowadzi działania na terenie i na rzecz obszarów wiejskich?

Stowarzyszenie będące organizacją pożytku publicznego, z siedzibą znajdującą się w miejscowości powyżej 5000 mieszkańców może być beneficjentem działania "Odnowa i rozwój wsi", o ile spełnia warunki dotyczące miejsca realizacji operacji określone w PROW 2007-2013 oraz rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Czy kościół lub inny związek wyznaniowy może realizować operacje polegającą na utworzeniu ośrodka edukacyjno - kulturalnego?

Kościół lub inny związek wyznaniowy nie może wystąpić z wnioskiem o przyznanie pomocy na operację polegająca na utworzeniu ośrodka edukacyjno - kulturalnego. Kościoły i inne związki wyznaniowe mogą realizować operacje związane z odnawianiem elewacji zewnętrznych i dachów w budynkach architektury sakralnej wpisanych do rejestru zabytków lub objętych wojewódzką ewidencją zabytków i cmentarzy wpisanych do rejestru zabytków. Mogą również realizować operacje związane z kształtowaniem obszarów o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, sprzyjających nawiązywaniu kontaktów społecznych, ze względu na ich położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne, w szczególności poprzez odnawianie lub budowę placów parkingowych, chodników lub oświetlenia ulicznego.

Czy gminy i instytucje kultury dla których założycielem są jednostki samorządu terytorialnego traktowane są jako jeden wnioskodawca (tj. złożenie wniosku przez gminę wyklucza złożenie wniosku przez instytucje kultury w tym samym naborze)?

Zgodnie z PROW 2007-2013 o pomoc w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" mogą ubiegać się: gmina, instytucja kultury, dla której organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, kościół lub inny związek wyznaniowy, organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dn. 24. 04. 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm), której cele statutowe są zbieżne z celami działania. Oznacza to, że każdy z wymienionych podmiotów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy.

Czy istnieją przeciwwskazania, aby Plan Odnowy Miejscowości był Planem Odnowy Sołectwa, w skład którego wchodzi kilka miejscowości?

W przypadku sołectw obejmujących kilka miejscowości, Plan Odnowy Miejscowości może obejmować wszystkie miejscowości w ramach sołectwa.

Czy istnieją przeciwwskazania opcyjnego nazewnictwa Planu Odnowy Miejscowości, tj. Plan Rozwoju Miejscowości, Plan Odnowy Sołectwa?

Załącznikiem do wniosku o przyznanie pomocy w ramach ww. działania będzie Plan Odnowy Miejscowości. Nie ma więc uzasadnienia dla stosowania innej nazwy, niż określona w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Jaki dokument miałby potwierdzać posiadanie wkładu własnego przy projektach w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi", których beneficjentem są organizacje pozarządowe oraz kościoły lub inne związki wyznaniowe?

Dokumentem potwierdzającym posiadanie wkładu własnego przez wnioskodawców jest promesa udzielenia kredytu, pożyczki lub wyciąg z rachunku bankowego, potwierdzający zdolność sfinansowania operacji - kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza lub Wójta/Burmistrza albo upoważnionego pracownika Urzędu Gminy lub podmiot, który wydał dokument lub pracownika Urzędu Marszałkowskiego albo wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej.

Czy prace dotyczące odnawiania elewacji zewnętrznej obiektów sakralnych obejmują również zegary, drzwi, okna, a w przypadku dachów - opierzenie, orynnowanie, elementy kominowo - wentylacyjne, kopułę wieży wraz ze zdobieniami? Czy kwalifikowalne mogą być koszty remontu dzwonnic i plebani będących częścią kubatury kościoła?

Operacja polegająca na odnawianiu elewacji zewnętrznej zabytkowych obiektów sakralnych obejmuje także znajdujące się na niej elementy, takie jak np. drzwi, zegar, okna. Analogiczna sytuacja dotyczy dachu. Zakres pomocy nie obejmuje natomiast wymiany pojedynczych elementów zdobniczych.

Czy w ramach modernizacji i remontu domu kultury kosztem kwalifikowalnym może być zakup przenośnej sceny?

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się koszty: "budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia budynków pełniących funkcje rekreacyjne, sportowe i społeczno - kulturalne, w tym świetlic i domów kultury". W związku z tym, zakup przenośnej sceny do Domu Kultury, może stanowić koszt kwalifikowalny.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna może ubiegać się o dofinansowanie budowy strażnicy?

Ochotnicza Straż Pożarna może ubiegać się o środki w ramach działania, w sytuacji, kiedy spełnia definicję beneficjenta tzn. organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, działająca w obszarze zbieżnym z celami działania "Odnowa i rozwój wsi". W przypadku realizacji operacji polegającej na budowie strażnicy kwalifikowalne mogą być koszty związane z budową bądź wyposażeniem pomieszczeń pełniących funkcje rekreacyjne, sportowe i społeczno - kulturalne.

Jakie elementy powinien zawierać Plan Odnowy Miejscowości?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Plan Odnowy Miejscowości powinien zawierać: - charakterystykę miejscowości, w której będzie realizowana operacja; - inwentaryzację zasobów służących odnowie miejscowości; - ocenę mocnych i słabych stron miejscowości, w której będzie realizowana operacja; - opis planowanych zadań inwestycyjnych i przedsięwzięć aktywizujących społeczność lokalną w okresie co najmniej 7 lat od dnia przyjęcia planu odnowy miejscowości, w kolejności wynikającej z przyjętych priorytetów rozwoju miejscowości, z podaniem szacunkowych kosztów ich realizacji. Przy jego sporządzeniu można posłużyć się przedstawioną poniżej instrukcją do Planu Odnowy Miejscowości.

źródło: minrol.gov.pl
Wprowadził: Jan Czaja (Kierownik Biura LGD) dnia 26-10-2009 godz. 20:11 | Ostatnia zmiana z dnia 26-10-2009 godz. 20:11
I   N   F   O   R   M   A   C   J   A
"Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie,
Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona prowadzona przez Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER - PROW 2014-2020.
Copyright © 2009   LGD Dunajec - Biała O nas | zgłoś błąd | prywatność | reklama | kontakt | mapa serwisu
Nasze Gminy:               Gmina Pleśna | Królewskie Miasto i Gmina Ciężkowice | Miasto i Gmina Zakliczyn | Miasto i Gmina Wojnicz
Linki Partnerskie:          Borzęcińsko-Radłowska LGD | Pogórzańskie Stow. Rozwoju | Zielony Pierścień Tarnowa |
web stats stat24